Батьківський всеобуч

 

На допомогу вчителю

 

Підтримка психолога

 

Медичні довідки

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Які довідки необхідно мати до 1 вересня

 


 

 

Про обов’язкову вакцинацію перед школою і дитсадком


До початку навчального року в дитсадках і школах залишається менше двох тижнів. А це означає, що для батьків настав насичений період підготовки до 2 вересня — цьогорічної дати початку навчання. Треба встигнути купити зошити-ручки, одяг-рюкзак, зводити дитину на медогляд і переконатися, що вона має всі необхідні щеплення.


Школи та дитсадки мають бути безпечним середовищем для всіх учасників навчального процесу. Тому, для зарахування до освітнього закладу, чи то дитячий садок, чи то школа чи інший заклад освіти, дитині необхідно пройти обов’язковий медогляд у сімейного лікаря, терапевта чи педіатра, і отримати так звану «Довідку форма № 086/о», де, поміж іншого, вказується інформація про отримання дитиною профілактичних щеплень відповідно до віку за Національним календарем профілактичних щеплень.

 

Чому важливо, щоб діти були вакциновані

Якщо 95% дітей в організованому колективі щеплені, виникають умови, коли поширення інфекційної хвороби стає неможливим, — це дозволяє захистити дітей, які не можуть вакцинуватися, бо мають медичні протипоказання до щеплень.

 

Перед дитсадком

Діти, яких батьки планують віддати в дитячий садок, мають бути щеплені проти 10 хвороб: туберкульозу, гепатиту В (3 дози), кору, епідемічного паротиту, краснухи, кашлюку, дифтерії, правця (4 дози), поліомієліту (4 дози) та гемофільної інфекції (3 дози).

 

Перед школою

Батькам першачків слід пам’ятати: на додачу до вже перелічених щеплень дитина в 6 років має отримати другу дозу проти кору, епідемічного паротиту та краснухи, п’яту дозу — проти поліомієліту та проти дифтерії і правця.


У 14 років дитина має отримати шосте щеплення проти поліомієліту, а в 16 — щеплення проти дифтерії та правця.

 

Де і як вакцинувати дитину

Щоб вакцинувати дитину, записуйтеся на прийом до свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра, з яким підписали декларацію, або зверніться до найближчого закладу охорони здоров’я. Уся вакцинація за Календарем — безоплатна.


Під час прийому лікар відповість на всі запитання про вакцинацію: як відбувається щеплення, які є вакцини, протипоказання до вакцинації, та які можуть бути реакції організму після щеплення.


Обов’язково розкажіть лікарю про наявність у дитини алергічних реакцій або реакцій на попередні щеплення.
Після огляду дитини лікарем отримайте направлення на щеплення і вакцинуйтеся.

 

Якщо дитина своєчасно не отримала щеплення за віком 

Якщо, наприклад, через переїзд до іншого міста, ваша дитина не отримала профілактичного щеплення відповідно до віку, вам необхідно звернутися до педіатра або сімейного лікаря, який огляне дитину та складе індивідуальний графік щеплення з урахуванням віку дитини та отриманих попередніх щеплень, роз’яснить, де і коли ці щеплення потрібно зробити.
Вакцинація і війна


Якщо зв’язок із вашим сімейним лікарем втрачений через війну або з інших причин, то для отримання необхідних профілактичних щеплень зверніться до найближчого закладу охорони здоров’я, де проводять профілактичні щеплення, наприклад, до амбулаторії загальної практики сімейної медицини або центру первинної медико-санітарної допомоги («поліклініка»).


Рівень вакцинації в Україні

За підсумками 2023 року рівень вакцинації проти дифтерії та правця серед українців на 37% нижчий, ніж в країнах ЄС, тому зараз тривають додаткові заходи з імунізації саме проти цих хвороб і кашлюку.


У 2023 році в Україні рівень охоплення щепленнями проти кашлюку, дифтерії, правця склав серед дітей до року лише 83,4%, а у віці 18 місяців — 82,7%. Ці показники недостатні, щоб забезпечити захист населення від спалахів та епідемій. Для створення колективного імунітету рівень вакцинації має сягати 95%. 


Відсутність у дітей щеплень проти кашлюку в Україні стало причиною різкого зростання захворюваності на цю хворобу. Так, за шість місяців 2024 року зареєстровано у 30 разів більше випадків захворювання на кашлюк, ніж за аналогічний період минулого року (4863 випадок проти 161).


На дифтерію в період за 2022 рік – 6 місяців 2024 року було зареєстровано 4 випадки захворювання, а на правець — 21 випадок, із них — п’ять серед дітей.


Довідково: з 1 серпня в Україні триває кампанія щодо додаткових заходів з імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця для груп населення, які пропустили планові щеплення в попередні роки, та яким необхідно їх надолужити.
Уся вакцинація за Національним календарем щеплень — безоплатна. Щоб отримати щеплення або вакцинувати свою дитину, зверніться до сімейного лікаря або до найближчого закладу охорони здоров’я.
Якщо не пам’ятаєте, чи отримували ви коли-небудь щеплення, сімейний лікар складе для вас індивідуальний графік вакцинації з дотриманням мінімальних інтервалів.

 Подбайте про захист вашої дитини від інфекційних захворювань

Чому важливо дотримуватися графіку щеплень

 

 

 


За підсумками 2022 року рівень охоплення рутинними щепленнями в Україні залишається низьким. Це сприяє поширенню інфекційних захворювань серед дітей та дорослих. Так, у 2022 році у Львівській області  був зафіксований спалах дифтерії. У 2023 році очікується новий спалах кору, адже ця хвороба циклічна і повторюється кожні 5-6 років.   


Кір, краснуха, епідемічний паротит, поліомієліт, дифтерія, кашлюк можуть швидко поширюватись та загрожувати вам та вашій дитині.


Саме тому кожна невакцинована або не повністю вакцинована дитина зараз у небезпеці. Єдиний спосіб захиститися від цих інфекцій та запобігти розвитку небезпечних ускладнень – щеплення.

 

Якщо ваша дитина пропустила щеплення за графіком чи не має їх взагалі, надолужте за першої ж можливості. Зверніться до найближчого закладу охорони здоров’я, щоб отримати щеплення безкоштовно.


Важливо не відкладати щеплення новонароджених. Якщо у медичному закладі, де народилася дитина, є вакцини від гепатиту В, туберкульозу (БЦЖ), зробіть щеплення одразу. У жодному разі не відкладайте вакцинацію: доступ до вакцин може ускладнитися у будь-який момент.


Якщо у закладі, де народилась дитина, немає вакцин, дізнайтеся, чи є вони в амбулаторіях чи поліклініках, куди ви можете безпечно дістатися, і зробіть щеплення від гепатиту В та туберкульозу (БЦЖ) якомога скоріше.


Якщо у вас є доступ до вакцин, що не входять до національного календаря щеплень України, за змоги зробіть ці щеплення якомога скоріше — це важливий захист. Наприклад, від ротавірусу (з 6 до 24 тижнів), пневмококової інфекції (з 6 тижнів), грипу (з 6 місяців).

 

Як діяти в умовах воєнних дій 

Ваша безпека та безпека вашої дитини — пріоритет. Якщо пересуватися містом чи селом небезпечно, відкладіть щеплення  — приїдете до медичного закладу, щойно це стане  безпечнішим.


Якщо ви з дитиною переїхали у безпечніший регіон, активно шукайте, де можна вакцинуватися на новому місці, вам нададуть послугу з вакцинації.


Якщо ви виїхали за кордон і вам запропонують вакцинуватися — не відмовляйтеся та не відкладайте таку можливість.
Важливо пам’ятати!

 

  • Якщо дитина пропустила щеплення за календарем, то не потрібно починати з початку всі щеплення проти цієї інфекції. Разом з лікарем складіть графік наступних щеплень.

 

  • Якщо графік порушено, вакцинацію можна робити проти будь-якої інфекції у будь-якому порядку. Єдине правило: стежте за дотриманням інтервалів введення доз, що дозволяє досягти максимальної ефективності.

 

  • Перед початком війни в Україні був зареєстрований спалах поліо - небезпечного захворювання, що може призвести до невиліковного паралічу. Упевніться, що ваша дитина отримала принаймні 2 дози вакцини ІПВ. 

 

  • У 2023 році є ризик початку спалаху кору. Подбайте про те, щоб у 12 місяців дитина мала першу дозу вакцини КПК (кір-краснуха-паротит). 

 

  • При травмах існує високий ризик правця, підвищується ризик заразитися гепатитом В (наприклад, під час хірургічних втручань чи при переливанні крові). Подбайте про те, щоб дитина мала 3 дози вакцини від гепатиту та всі щеплення від правця за календарем вакцинації. 

 

  • Просимо робити кілька щеплень одночасно - це світова практика, що дозволяє захистити дитину від кількох захворювань одразу. 

 

  • Застосування багатокомпонентних вакцин зменшує кількість уколів та надає захист від кількох інфекцій одразу.

 

  • Немає потреби в обстеженнях (аналіз крові, сечі, імунограма) перед вакцинацією.

 

Якщо у вашої дитини є хронічні захворювання (наприклад, бронхіальна астма, діабет, муковісцидоз, онкологія), це  пряме показання до негайного щеплення! Ваша дитина має більший ризик тяжкого перебігу інфекцій, проти яких можна захиститись вакцинацією.


Маєте питання щодо вакцинації дітей та дорослих? Телефонуйте на гарячу лінію ЮНІСЕФ "Спільно до здоров'я”. Медичні працівники — експерти з вакцинації працюють для вас з 9:00 до 18:00 з понеділка по п’ятницю.

 

Процес підготовки до навчання завжди сповнений хвилюваннями й сумнівами. Батьки часто запитують себе: «Чи не забули ми про щось важливе?» й зазирають до шкільного портфеля свого чада, перераховуючи кількість зошитів, канцелярського приладдя та наявність ланч-боксів. А от що робити з медичними довідками, без яких дитину можуть просто не допустити до занять?


Міністерство охорони здоров’я наголошує на тому, що перед початком навчального року учень обов’язково має пройти профілактичний огляд. Педіатр або сімейний лікар видасть необхідну довідку для школи (форма №086-1/о), в якій зазначатиметься група для занять фізичною культурою. Першочергово потрібно оновити й Карту профілактичних щеплень (форма № 063/о), якщо дитині зробили нові щеплення. 

 

Отож детальніше про довідки, які потрібні для відвідування школи

1. Довідка форми № 086-1/о «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду». Педіатр чи сімейний лікар видасть її після огляду дитини. За необхідності лікар може направити дитину на вакцинацію, базові аналізи чи на прийом до вузьких спеціалістів.  


У довідці для школи лікар зазначає:
 ♦  прізвище та ім’я дитини, дату її народження і стать;
 ♦  місце проживання дитини, телефон батьків;
 ♦  найменування загальноосвітнього навчального закладу, клас;
 ♦  дату проведення обов’язкового медичного профілактичного огляду (а також дату попереднього профогляду і рекомендовану дату наступного);
 ♦  висновок про стан здоров’я дитини (якщо школяр має певне захворювання, то за рішенням одного з батьків,  в цій довідці може бути зроблено відповідний запис);
 ♦  групу для занять фізичною культурою;
 ♦  рекомендації.


2. Довідка форми № 063/о «Карта профілактичних щеплень»


Ця довідка містить інформацію щодо проведення вакцинації чи ревакцинації, а також здійснення туберкулінових проб. Дані з цієї довідки дозволять медичним працівникам навчальних закладів ознайомитись з наявністю чи відсутністю щеплень у конкретної дитини.


Якщо дитина була вчасно вакцинована за Календарем профілактичних щеплень, то з 7 до 14 років їй не проводитимуть вакцинацію чи ревакцинацію. Відповідно, дані у карті профілактичних щеплень не оновлюються і довідки не потрібно.


Водночас, у школі можуть попросити принести довідку про щеплення, якщо у закладі освіти немає таких даних (наприклад, дитина перейшла до нової школи). Так само довідка буде потрібна, якщо дитині робили щеплення - планові чи пропущені.


Профілактичний візит до сімейного лікаря - чудова нагода проконсультуватись щодо профілактики хвороб у школі, фізичного навантаження та здорового харчування.


Усі послуги у педіатра чи сімейного лікаря, з яким родина підписала декларацію для дитини, - безоплатні, їх оплачує Нацслужба здоров’я.


«Медична карта дитини» (форма № 026/о), яку раніше вимагали заклади освіти, більше не потрібна: дані про стан здоров’я дитини не можуть бути відкритими і зберігатись поза межами медичного закладу. Цю форму МОЗ України скасувало у березні 2018 року.


Право на  медичну таємницю гарантує ст. 39-1. Закону України «Основи Законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 № 2801-XII.


Пацієнт має право на таємницю про стан свого здоров'я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про відомості, одержані при його медичному обстеженні. Забороняється вимагати та надавати за місцем роботи або навчання інформацію про діагноз та методи лікування пацієнта, – йдеться у Законі.


Дані про стан здоров’я дитини можуть міститися виключно у «Історії розвитку дитини № ___» (Форма № 112/о) - медичній картці, яка зберігається у закладі охорони здоров’я.

 

Яка довідка потрібна для відвідування закладу дошкільної освіти

Для відвідування закладу дошкільної освіти батькам потрібно надати довідку з засвідченням факту, що дитина здорова. Таку довідку випише педіатр або сімейний лікар закладу охорони здоров’я, у якому спостерігається дитина.


У довідці лікар має зазначити:

  • прізвище, ім’я, по батькові дитини;
  • дату народження;
  • місце проживання;
  • інформацію про стан здоров’я дитини та можливість відвідування закладу дошкільної освіти. 

 

Якщо дитина має певне захворювання, то за рішенням одного з батьків або іншого законного представника дитини, у цій довідці може бути зроблено відповідний запис.


Якщо ж батьки або законні представники вирішать не вказувати в довідці діагноз дитини, то лікар зазначає застереження щодо фізичних навантажень та інші рекомендації медичного характеру. Відповідно, медичні працівники закладів дошкільної освіти володітимуть необхідною інформацією про стан здоров'я дитини.


Зверніть увагу, що для дітей до 6 років, які йдуть у дитячий садок, не потрібна довідка № 086-1/о чи будь-якої іншої форми.


Проте, усю інформацію про проведення вакцинації чи ревакцинації, а також здійснення туберкулінових проб лікарі чи медсестри фіксують у «Карті профілактичних щеплень»  (форма № 063/о). Цю форму ведуть у амбулаторно-поліклінічних, закладах освіти. Відповідно, довідка про проведені щеплення, що містяться у формі № 063/о, дає змогу медичним працівникам освітніх закладів бути ознайомленими з наявністю чи відсутністю щеплень у конкретної дитини.


Відповідно до листа-роз’яснення, який МОЗ надіслав у МОН, інших довідок, крім зазначених вище, заклади дошкільної та шкільної освіти не мають права вимагати. Слід зазначити, що порядок прийому дітей до спеціалізованих закладів освіти, зокрема компенсаторного типу, здійснюється на підставі відповідних нормативно-правових актів, якими можуть передбачатися додаткові вимоги. 

 

ЗАКОН УКРАЇНИ Про захист населення від інфекційних хвороб
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1645-14#Text

 

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА від 20 січня 2021 р. № 31
Про затвердження Порядку здійснення медичного обслуговування учнів закладів загальної середньої освіти
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/31-2021-%D0%BF#Text

 

Природним є прагнення людини жити в країні, де держава гарантує кожному громадянину право на здоров’я. В той час, коли наші діти щоденно стикаються з ризиком травмуватися чи навіть загинути від ворожих ракет, неприпустимо піддавати їхнє життя ще й небезпеці інфекційних хвороб.

 

Вакцинація забезпечує не лише індивідуальний захист особі, яка її отримала, але й може забезпечити захист особам, які в силу тих чи інших причин не можуть бути вакциновані. Такий захист досягається за рахунок колективного імунітету, що дозволяє забезпечити виконання гарантованих Конституцією прав, а саме, статті 3 та статті 27. Тим самим забезпечується принцип справедливості.

 

Війна, розв’язана російською федерацією, посилює важливість вакцинації проти інфекційних хвороб. Адже в умовах війни значно зростає не лише ризик виникнення спалахів інфекційних хвороб, але й ускладнюється надання допомоги таким хворим. Наразі в Україні відмічається суттєве зростання захворюваності на кашлюк, кір, правець у порівнянні з попередніми роками.

 

Наголошуємо, що батьки мають право обирати одну із визначених форм здобуття їх дитиною освіти, але держава, з метою дотримання прав дитини на освіту та забезпечення безпеки та здоров’я всіх дітей, встановлює певні правила для реалізації такого права. Завданням держави є забезпечення дотримання оптимального балансу між реалізацією права дитини на освіту та інтересами інших дітей, інтересам суспільства в питаннях забезпечення безпеки здоров’я всього населення.

 

В межах заходів щодо стабілізації епідемічної ситуації з керованих інфекцій в Україні, рішенням Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (Протокол засідання від 17.06.2024 року) обласним та Київській міській військовим адміністраціям та центрам контролю та профілактики хвороб доручено забезпечити дотримання порядку зарахування дітей до закладів освіти за умови наявності довідки закладу охорони здоров’я, яка видана на підставі даних медичного огляду дитини, за відсутності медичних протипоказань для її перебування у цьому закладі та наявності обов’язкової форми первинної документації № 086/о «Медична довідка (витяг з медичної картки амбулаторного хворого) із зазначенням дати, дози, серії і назви лікарських засобів, якими проведені щеплення, відповідно до вимог наказу МОЗ від 25 липня 2023 р. №1351» «Про організацію медичних оглядів дітей та інших осіб для зарахування їх до закладів освіти, дитячих закладів оздоровлення та відпочинку», зареєстрованого в Мін’юсті 26 вересня 2023 р. за №1682/40738, та відповідно до Календаря профілактичних щеплень.

  

 

 


 

Скачати та переглянути презентацію до уроку "Як говорити з дітьми про вакцинацію" >>>

 

 

 

 

 

 

© 2018 Комунальний заклад освіти "Середня загальноосвітня школа №81". Всі права захищені.