Проєкт МРІЯ

 

Правила безпеки під час війни

 

Мінна безпека

 

Булінг

 

Кібербулінг

 

Насильство

 

Хімічна небезпека

 

Радіаційна небезпека

 

Пожежна безпека

 

Повітряна тривога

 

Безпека під час артобстрілу

 

Обвал будівлі

 

Безпека при користуванні газом

 

Безпека на дорозі

 

Профілактика інфекційних захворювань

 

Профілактика гострих кишкових інфекцій

 

Психологічна підтримка

 

Безпека на природі

 

Безпека на водоймах влітку

 

Безпека взимку

 

Дії при повені

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Під час війни зростає загроза хімічних аварій на об’єктах інфраструктури, які можуть призвести до катастрофічних наслідків для населення.


Поняття протидії хімічним загрозам є надзвичайно актуальним для Одеської області, адже тут знаходяться об’єкти підвищеної хімічної небезпеки. Потенційні ризики є суттєво вищими на сьогодні, коли заводи, підприємства та склади можуть стати мішенню під час бойових дій або постраждати від помилкового обстрілу.


Фактори небезпеки викиду (розливу) хімічно небезпечних речовин: забруднення довкілля, небезпека для всього живого, що опинилося на забрудненій місцевості (загибель людей, тварин, знищення посівів та ін.), крім того, внаслідок можливого хімічного вибуху – виникнення сильних руйнувань на значній території.


Найбільша небезпека хімічної атаки в тому, що дуже важко зрозуміти, що це вона, поки не починаються симптоми.

 

ДІЇ НАСЕЛЕННЯ ПІД ЧАС ПОТРАПЛЯННЯ У ЗОНУ ХІМІЧНОГО ЗАРАЖЕННЯ

Небезпечні викиди можуть статися на хімічних підприємствах, де зберігаються та використовуються такі речовини, як: оксид азоту, аміак, хлор, синильна кислота, сірчистий газ, сірководень.


Як зрозуміти, що ви потрапили під вплив небезпечних хімічних речовин?


Хімічні сполуки можуть подразнювати очі, слизові оболонки, шкіру та дихальні шляхи. У людини можуть виникати: утруднення дихання, кашель, виділення мокротиння, іноді і з домішками крові, нежить, відчуття сухості в горлі, осиплість голосу, нежить, носова кровотеча, біль у грудях.


При подразненні слизової оболонки очей серед симптомів: почервоніння, запалення, набряклість, помутніння рогівки, ураження райдужної оболонки очей. При гострих отруєннях - головний біль, запаморочення, загальна слабкість.


Хімічне забруднення також може ускладнити хронічні захворювання легенів, такі як астма та емфізема.


Своєчасні дії до моменту, під час і після виникнення аварійних ситуацій можуть суттєво знизити загрози і обсяги ураження людей хімічно-небезпечними речовинами (ХНР).

 

ЦЕ НЕОБХІДНО ПАМ’ЯТАТИ

Уникайте паніки:


Після отримання інформації (по радіо або інших засобах оповіщення) про викид (розлив) в атмосферу ХНР та небезпеку хімічного зараження, виконуйте заходи:


▪ приготуйте тривожну валізку: зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти, запас питної води та інші необхідні речі у герметичну валізу та підготуйтеся до евакуації;


▪ попередьте сусідів про початок евакуації;


▪ надайте допомогу дітям, людям з обмеженими можливостями та людям похилого віку. Вони підлягають евакуації в першу чергу.


В очікуванні інформації:


▪ у разі викиду аміаку сховайтеся на нижніх поверхах захищеної споруди;


▪ у разі викиду хлору підніміться на верхні поверхи будівлі.


При оголошенні евакуації:

 

 • візьміть підготовлені речі, вимкніть джерела електро-, водо- і газопостачання, залиште приміщення (квартиру, будинок);

 

 • виходьте із зони хімічного зараження в напрямку, перпендикулярному до напрямку вітру, та обходьте тунелі, яри, лощини - у низинах може бути висока концентрація ХНР.


Після виходу із зони хімічного забруднення:


▪ зніміть верхній одяг, прийміть душ.


Дізнайтеся в місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, що відповідають за надання допомоги потерпілому населенню. У разі підозри на ураження НХР уникайте будь-яких фізичних навантажень, пийте велику кількість рідини та зверніться до медичного закладу.


Міністерство охорони здоров’я України розробило інструкцію щодо дій у разі хімічної атаки або аварії на підприємстві, домедичної допомоги у разі отруєння хімічними речовинами.


У разі хімічної атаки або аварії на хімпідприємстві потрібно:

 

 • щільно зачинити вікна та двері, вентиляційні отвори, димоходи;

 

 • заклеїти щілини у вікнах папером чи скотчем;

 

 • увімкнути телевізор чи радіо для отримання подальших вказівок;

 

 • попередити близьких про небезпеку та можливу евакуацію;

 

 • вимкнути побутові прилади та газ.

 

У разі евакуації візьміть з собою аптечку. Одягніться так, щоб залишилося якомога менше відкритої шкіри. Використовуйте протигази або ватно-марлеві пов’язки, змочені водою або краще 2-5% розчином питної соди (при ураженні хлором), оцтової або лимонної кислоти (при ураженні аміаком).


Залишаючи приміщення, використовуйте сходи. На вулиці не біжіть, не торкайтеся ніяких предметів, не наступайте у калюжі. Не їжте і не пийте нічого.


У разі аварій з викидом хлору намагайтеся пересуватися по підвищеннях, у разі викиду аміаку - низинами. Якомога швидше залиште зону ураження, рухаючись поперек потоку повітря чи вітру.


Негайно одягнути засоби індивідуального захисту органів дихання!


Якщо засобів індивідуального захисту органів дихання та шкіри немає і вийти з району зараження неможливо, залишайтесь у приміщенні і негайно та надійно герметизуйте його! Зменшіть можливість проникнення НХР (парів, аерозолів) у приміщення: щільно зачиніть вікна та двері, димоходи, вентиляційні люки, щілини в рамах вікон та дверей заклейте, вимкніть джерела газо-, електропостачання та загасіть вогонь у печах. Чекайте повідомлень від органів влади з питань надзвичайних ситуацій за допомогою засобів зв'язку.


Знайте, що уражаюча дія конкретної НХР на людину залежить від її концентрації у повітрі та тривалості, тому, якщо немає можливості покинути небезпечну зону, не панікуйте і продовжуйте вживати заходи безпеки!

 

ДІЇ НАСЕЛЕННЯ ПРИ АВАРІЇ З ВИКИДОМ (ВИЛИВОМ) НЕБЕЗПЕЧНОЇ ХІМІЧНОЇ РЕЧОВИНИ

НЕОБХІДНО:

 

 • сирени і переривчасті гудки підприємств – це сигнал "Увага всім". Негайно ввімкніть приймач радіотрансляційної мережі або телевізор. Уважно слухайте інформацію про надзвичайну ситуацію та порядок дій;

 

 • покинути приміщення, виключити всі електронагрівальні прилади, взяти документи, гроші; якщо неможливо покинути приміщення, негайно провести його герметизацію;

 

 • одягнути індивідуальні засоби органів дихання (ватно-марлеві пов’язки змочити розчинами лимонної, борної кислоти або питної соди, водою – відповідно до типу аварії);

 

 • провести евакуацію або вивести людей у безпечне місце;

 

 • виходити із зараженої зони перпендикулярно напрямку вітру, враховуючи властивості небезпечної хімічної речовини;

 

 • використовувати первинні засоби пожежогасіння.

 

Ознаки отруєння хлором

Під час вдихання парів хлору виникає ураження легень, яке супроводжується набряком киснево-поглинальних альвеол, які під час кашлю можуть розірватися з виділенням мокроти з кров’ю, внаслідок чого людина гине від нестачі кисню.


Перша допомога при отруєнні хлором: одягніть протигаз і виведіть ураженого на свіже повітря. Робити штучне дихання не можна, необхідно у важких випадках застосувати кисневу інгаляцію. Слід забезпечити повний спокій. Для зменшення подразнення − вдихання парів нашатирного спирту, промивання очей, рота, носа 2% розчином харчової соди.


Дії в осередку зараження:


- заплющити очі та затамувати дихання;


- закутатися у верхній одяг і дихати крізь нього (можна змочити водою);


- не бігти;


- спробувати визначити напрямок вітру;


- виходити із зони зараження в бік, який перпендикулярний вітру;


- за неможливості вийти спробувати залізти на високий предмет (стовп, драбину тощо), оскільки хлор стелиться знизу над землею.

 

При виявленні будь-якого виду зараження негайно телефонуйте за номером 101.


При отруєнні хлором – винести потерпілого із зони зараження.


При зупинці дихання – зробити штучне дихання. Шкіру, рот, ніс промити 2% розчином питної соди або водою.

 

Ознаки отруєння аміаком

- нежить, кашель, важке дихання, задуха;


- підвищене серцебиття, порушена частота пульсу;


- при контакті з рідким аміаком виникає обмороження, можливий опік з пухирями, виразки.


Перша допомога при отруєнні аміаком:


- одягніть протигаз і виведіть ураженого на свіже повітря;


- дайте подихати зволоженим повітрям (теплими водяними парами 10%-ного розчину ментолу в хлороформі);


- дайте йому теплого молока з «Боржомі» або харчовою содою;


- при задусі необхідний кисень;


- при спазмі голосових зв’язок забезпечте тепло на ділянку шиї, теплі ванночки, інгаляцію;


- при зупинці дихання проведіть серцево-легеневу реанімацію;


- при потраплянні в очі − промийте водою або 0,5-1%-ним розчином квасців, вазеліновою або оливковою олією;


- при уражені шкіри − обмийте чистою водою, зробіть примочки з 5%-ного розчину оцтової, лимонної або соляної кислоти.

 

 

Надання першої допомоги при ураженні НХР

У першу чергу негайно захистіть органи дихання від подальшої дії НХР.


Надягніть на потерпілого протигаз або ватно-марлеву пов’язку, попередньо змочивши її водою або 2% розчином питної соди у випадку отруєння хлором, а у разі отруєння аміаком – водою або 5%-м розчином лимонної кислоти. Винести потерпілого із зони зараження та забезпечити йому спокій і тепло.


Запам’ятайте! Перша медична допомога ураженим НХР в осередку хімічного ураження полягає у захисті органів дихання, видаленні та знезараженні стійких НХР на шкірі, слизових оболонках очей, на одязі та негайній евакуації за межі зараженої зони.


При отруєнні аміаком винести потерпілого із зони зараження, шкіру, рот, ніс промити водою. В очі закапати по дві-три краплі 30%-го альбуциду, у ніс – оливкове масло.


За необхідності відправити потерпілого до медичного закладу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

© 2018 Комунальний заклад освіти "Середня загальноосвітня школа №81". Всі права захищені.